Niemarnowanie ciepła powinno być tak samo naturalne, jak niemarnowanie wody, prądu, czy nawet jedzenia. Jednak, jak wynika z ostatnich badań, ponad połowa Polaków przegrzewa mieszkania.

Wraz z dostawcami ciepła systemowego z całej Polski podejmujemy działania, by to zmienić. Podczas akcji „20 stopni dla klimatu” uczymy o tym, że warto zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach wtedy, kiedy z nich nie korzystamy. Przed wyjściem z mieszkania, czy przed wyjściem z pracy dobrze jest ustawić ogrzewanie na 18oC. Podobnie, gdy planujemy kilkudniowy wyjazd i wiemy, że mieszkanie będzie stało puste. Zapobiegajmy marnowaniu ciepła, a gdy korzystamy z niego, róbmy to rozsądnie.

Zachęcamy, by na nowo odnaleźć swój komfortowy poziom ogrzewania. Być może okaże się, że przy nieco niższej temperaturze czujemy się równie dobrze. Dla dobrego zdrowia Polskie Towarzystwo Alergologiczne zaleca, by nie przekraczać poziomu 20 stopni. To także temperatura zalecana przez architektów i projektantów, jako optymalna dla dobrego stanu ścian budynku. Jednak nie chodzi o to, by kurczowo trzymać się wskazanej wartości.

Wszyscy wiemy, że wykonując pracę biurową, gdy mało się ruszamy, 20 stopni może być niewystarczające. Wtedy warto zwiększyć ogrzewanie, pamiętając by po zakończeniu pracy ciepła nie marnować. Zmieniajmy się razem, dla dobra klimatu i jednocześnie bądźmy zmianą, którą chcielibyśmy widzieć w świecie. Zdaniem ekspertów Politechniki Warszawskiej, gdybyśmy we wszystkich mieszkaniach w Polsce zmniejszyli temperaturę tylko o 1 stopień, obniżylibyśmy emisję CO wynikającą z produkcji ciepła o 1 mln ton rocznie, czyli o 5 proc. Do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla potrzeba 15 mln drzew. Mała zmiana nawyków może zmienić wiele.

Kampanię zainicjowała Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie. Ma ona charakter ogólnopolski i realizowana jest w ponad 100 miastach, w których ogrzewanie dostarczają dostawcy ciepła systemowego.

www.20stopni.pl