Sektor ciepłowniczy w Polsce, charakteryzujący się znaczącym udziałem w zużyciu energii pierwotnej, przechodzi zauważalne zmiany związane z ograniczaniem emisji i dostosowaniem źródeł ciepła funkcjonujących w systemach do rygorystycznych norm unijnych. Proces transformacji przebiega w skali makro, tzn. kraju, ale także lokalnie – w naszym mieście.

Ciepłownia Rydułtowy sp. z o.o. od kilku lat realizuje przyjęty program skupiający kilka celów: dywersyfikacji paliwowej i odchodzenia od węgla, decentralizacji źródeł, a także uzyskania statusu efektywnego systemu ciepłowniczego. Aktualnie dobiega końca ostatni etap tego programu – rozruch, odbiory i przekazanie do eksploatacji układu kogeneracyjnego ORC zasilanego biomasą.

W ramach działań objętych w/w programem zostały już zrealizowane m.in.:

  • likwidacja jednego z kotłów węglowych WR-25,
  • modernizacja instalacji odpylania spalin dla drugiego z kotłów węglowych WR-25, ograniczenie jego mocy w paliwie poniżej 20 MWt oraz zabudowa w nim dodatkowego palnika współspalającego gaz kopalniany (metan),
  • budowa szczytowej kotłowni spalającej propan o mocy 16  MWt,
  • modernizacja systemu wyprowadzenia mocy cieplnej ze źródeł,
  • modernizacja systemu zasilania w energię elektryczną.

Uruchomienie instalacji kogeneracyjnej składającej się z kotła na biomasę oraz turbogeneratora ORC pozwoli na jednoczesne wytwarzanie 5,1 MW ciepła i 1,3 MW energii elektrycznej. Po zakończeniu rozruchu i uzyskaniu koncesji na wytwarzanie energii w kogeneracji ciepło systemowe w Rydułtowach będzie przekazywane odbiorcom poprzez tzw. efektywny system ciepłowniczy. Dla niewtajemniczonych, przez efektywny system ciepłowniczy rozumie się system, w którym do wytwarzania ciepła wykorzystuje się co najmniej 50% ciepła pochodzącego z odnawialnych źródeł energii lub 50% ciepła odpadowego, lub 75% ciepło pochodzącego z kogeneracji, lub 50% ciepła pochodzącego z połączenia wcześniej wymienionych źródeł.

W perspektywie najbliższych lat wszystkich nas czekają kolejne wyzwania w dążeniu do neutralności klimatycznej. Poczyniona do tej pory w Ciepłowni Rydułtowy sp. z o.o. transformacja źródeł ciepła systemowego i sieci dystrybucyjnej sprawia, że osiągamy w naszym mieście znaczny postęp w tym dążeniu. Bez wahania możemy powiedzieć, że w Rydułtowach zmieniamy ciepło na dobre. Przyłącz się do zmiany.

Projekt pn.: „Budowa układu kogeneracyjnego w Ciepłowni Rydułtowy Sp. z o.o. w Rydułtowach” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach działania 2014-2020, priorytet I: zmniejszenie emisyjności gospodarki, działanie: 1.7 kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie województwa śląskiego, poddziałanie: 1.7.3 promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w województwie śląskim, przy udziale WFOŚiGW w Katowicach.