Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie zaopatrzenia w wodę, w trosce o środowisko, dbają o racjonalne wykorzystanie wody i jej niezawodną dostawę do odbiorców. Poniżej podajemy kilka prostych porad, dzięki którym i Ty możesz racjonalnie korzystać z wody i przy tym mniej za nią płacić.
Przegląd techniczny domowej armatury to jeden ze sposobów, by zaoszczędzić na zużyciu wody. Nieszczelna spłuczka, czy kapiąca woda z kranu często są przyczyną niekontrolowanego zużycia wody.
Wiele osób szorując zęby, myjąc głowę czy goląc się korzysta w sposób ciągły z bieżącej wody. Pamiętaj, aby zakręcać wodę podczas wykonywania tych czynności – nie marnuj wody, która nie musi spływać do kanalizacji.
Nowoczesne rozwiązania łazienkowe wspierają proekologiczne zachowania. Wyposaż krany, prysznice w armaturę z napowietrzaczem. Rozwiązania takie jak np. perlatory nie wymagają większych inwestycji, a napowietrzanie może zmniejszyć strumień wody nawet o połowę. W intensywnie użytkowanych strefach umywalkowych, dobrym sposobem na zoptymalizowanie poboru wody jest zainstalowanie baterii bezdotykowych, wyposażonych w czujniki ruchu. Strumień wody popłynie wówczas jedynie, gdy dłonie znajdować się będą bezpośrednio pod wylewką. Wyeliminuje to przypadkowe pozostawienie otwartego kranu.
Staraj się racjonalnie korzystać z ciepłej wody. Wymień krany na jednouchwytowe, z mieszalnikiem ciepłej i zimnej wody. W ten sposób nie będziesz tracić wody na dopasowywanie temperatury i ciśnienia. Niezależnie do tego, czy Twoja łazienka jest wyposażona w prysznic czy wannę, możesz zmniejszyć rachunki za wodę. Wybierając kąpiel pod prysznicem staraj się ograniczyć czas kąpieli, co z pewnością zmniejszy zużycie wody. Wanna natomiast nie musi być wypełniona wodą po brzegi, wystarczy napełnić ją w połowie, czy nawet w jednej trzeciej wysokości. W skali roku pozwoli to na poważne oszczędności, zwłaszcza przy większej liczbie domowników.
Kupując pralkę czy zmywarkę warto zwrócić uwagę nie tylko na klasę energetyczną tych urządzeń. Istotne znaczenie mają również wskaźniki dotyczące zużycia wody w jednym cyklu prania czy zmywania. Dobrej klasy zmywarka pobiera zdecydowanie mniej wody i prądu, niż zużywa się ich w trakcie mycia naczyń pod bieżącą wodą. Pamiętaj o pełnym wykorzystaniu potencjału tych urządzeń, tj. o ich maksymalnym wypełnieniu przy każdym użyciu.
Nie tylko w domu, ale również w przydomowym ogrodzie, czy na działce istotne jest racjonalne gospodarowanie wodą, które może przynieść wyraźne korzyści. Kluczowe znaczenie na działce lub w ogrodzie ma wykorzystanie deszczówki. Woda spływająca z dachu nie musi trafiać do gruntu czy kanalizacji deszczowej. Można ją ujmować do przygotowanych zbiorników. Wodę taką można później wykorzystać w pracach gospodarczych, do podlewania roślin czy nawet mycia samochodu. Im więcej wody opadowej uda się zgromadzić, tym mniej trzeba jej pobrać z sieci wodociągowej.