Kontrast
Czcionka

BOK:
+48 32 4576611

SERWIS:
+48 32 7294774,
kom. 785 781 732

Korzystaj z wody mądrze

Dodatkowe menu rozwiń

Przejdź

Korzystaj z wody mądrze

Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie zaopatrzenia w wodę, w trosce o środowisko, dbają o racjonalne wykorzystanie wody i jej niezawodną dostawę do odbiorców. Poniżej podajemy kilka prostych porad, dzięki którym i Ty możesz racjonalnie korzystać z wody i przy tym mniej za nią płacić.

W jaki sposób możesz rozsądnie korzystać z wody?

Dokonaj przeglądu domowej armatury

Przegląd techniczny domowej armatury to jeden ze sposobów, by zaoszczędzić na zużyciu wody. Nieszczelna spłuczka, czy kapiąca woda z kranu często są przyczyną niekontrolowanego zużycia wody.

Zmień przyzwyczajenia

Wiele osób szorując zęby, myjąc głowę czy goląc się korzysta w sposób ciągły z bieżącej wody. Pamiętaj, aby zakręcać wodę podczas wykonywania tych czynności – nie marnuj wody, która nie musi spływać do kanalizacji.

Korzystaj z nowoczesnej technologii

Nowoczesne rozwiązania łazienkowe wspierają proekologiczne zachowania. Wyposaż krany, prysznice w armaturę z napowietrzaczem. Rozwiązania takie jak np. perlatory nie wymagają większych  inwestycji, a napowietrzanie może zmniejszyć strumień wody nawet o połowę. W intensywnie użytkowanych strefach umywalkowych, dobrym sposobem na zoptymalizowanie poboru wody jest zainstalowanie baterii bezdotykowych, wyposażonych w czujniki ruchu. Strumień wody popłynie wówczas jedynie, gdy dłonie znajdować się będą bezpośrednio pod wylewką. Wyeliminuje to przypadkowe pozostawienie otwartego kranu.

Oszczędzaj ciepłą wodę

Staraj się racjonalnie korzystać z ciepłej wody. Wymień krany na jednouchwytowe, z mieszalnikiem ciepłej i zimnej wody. W ten sposób nie będziesz tracić wody na dopasowywanie temperatury i ciśnienia. Niezależnie do tego, czy Twoja łazienka jest wyposażona w prysznic czy wannę, możesz zmniejszyć rachunki za wodę. Wybierając kąpiel pod prysznicem staraj się ograniczyć czas kąpieli, co z pewnością zmniejszy zużycie wody. Wanna natomiast nie musi być wypełniona wodą po brzegi, wystarczy napełnić ją w połowie, czy nawet w jednej trzeciej wysokości. W skali roku pozwoli to na poważne oszczędności, zwłaszcza przy większej liczbie domowników.

Korzystaj z odpowiedniego sprzętu AGD

Kupując pralkę czy zmywarkę warto zwrócić uwagę nie tylko na klasę energetyczną tych urządzeń. Istotne znaczenie mają również wskaźniki dotyczące zużycia wody w jednym cyklu prania czy zmywania. Dobrej klasy zmywarka pobiera zdecydowanie mniej wody i prądu, niż zużywa się ich w trakcie mycia naczyń pod bieżącą wodą. Pamiętaj o pełnym wykorzystaniu potencjału tych urządzeń, tj. o ich maksymalnym wypełnieniu przy każdym użyciu.

Wykorzystaj wody deszczowe

Nie tylko w domu, ale również w przydomowym ogrodzie, czy na działce istotne jest racjonalne gospodarowanie wodą, które może przynieść wyraźne korzyści. Kluczowe znaczenie na działce lub w ogrodzie ma wykorzystanie deszczówki. Woda spływająca z dachu nie musi trafiać do  gruntu czy kanalizacji deszczowej. Można ją ujmować do przygotowanych zbiorników. Wodę taką można później wykorzystać w pracach gospodarczych, do podlewania roślin czy nawet mycia samochodu. Im więcej wody opadowej uda się zgromadzić, tym mniej trzeba jej pobrać z sieci wodociągowej.